Saby Sabev - režisér inscenace Pinocchio

„Mám jich čtrnáct.“, odpovídá bulharský režisér Saby Sabev na otázku, kolik vlastní kšiltovek, protože kšiltovka je jeho součástí stejně jako permanentní úsměv na tváři.
„Má jich tři sta třicet tři.“, opravuje ho jeho kolegyně výtvarnice Pavlina Vasileva. Na otázku, zda v ní i spí, Pavlina pohotově odpovídá: „Ne! ...Totiž nevím.“ :)

Saby vystudoval Divadelní a filmovou akademii v Sofii, jeho hlavním oborem byly samozřejmě loutky, a to i přesto, že od mala snil o tom, že z něj bude filmař. Tento sen si splnil deset let po studiích, kdy na loutkářský obor navázal dvouletým studiem dokumentaristiky. Jeho diplomová práce ale byla o divadle, respektive o jednom nezávislém divadelním souboru. Od té doby se věnuje pouze režii divadelní, jak činohře, tak loutkovému divadlu. Nejraději má ovšem kombinaci všeho, co divadlo nabízí: činohru, loutky, hudbu, zpěv a tanec.
Brzy začal režírovat i za hranicemi Bulharska, např. v Polsku, Srbsku, Rusku a Kypru. České loutkové divadlo sleduje už hodně let, protože se účastnil mnohých loutkářských přehlídek v České republice. Jeho loutkový „Hamlet“ dokonce v roce 2005 získal několik ocenění od českých kritiků a v Bulharsku se hraje dodnes.

Na základě Sabyho loutkového představení „Večer tříkrálový“, které umělecký šéf DR Tomáš Alferi viděl na festivalu ve Slivenu, pozval Sabyho k nám do Rozmáňa. Titul se vybíral téměř tři roky. Po té, co se Saby vždy trefil do titulu, který v repertoáru máme (nebo budeme mít:), vybral se příběh Pinocchia, který měl naposledy v Divadle rozmanitostí premiéru v roce 1989 a režíroval jej tehdejší umělecký šéf Jiří Středa.
I Saby bude příběh vyprávět za pomocí loutek a svým pojetím by měl být vhodný pro děti od tří let. Kdo má obavy z jiné poetiky, tomu Saby vzkazuje: „My Bulhaři máme velice podobný humor jako vy Češi, proto doufám, že se diváci, i ti nejmenší, budou dobře bavit. A taky máme rádi pivo jako vy… teda vy možná trochu víc.“:)