Historie rozmáňa

Životopis Divadla rozmanitostí

* 1. září 1987

    Rozmáňo, jak se Divadlu rozmanitostí už 25 let přezdívá, by nevzniklo, nebýt tehdejšího ředitele  Divadla pracujících v Mostě (dnes Městské divadlo v Mostě) Jaromíra Šnajdra a zkušeného divadelního režiséra Jiřího Středy. Ten se rozhodl využít loutkářského umění místních loutkoherců z litvínovské „Loutky“ a nabídl jim stálé angažmá v nově vznikajícím divadle pro děti a mládež. Než se upravila budova kulturního střediska Máj pro potřeby profesionálního divadla, hrálo se pod střechou dnešního REPRE - v prostoru, jenž byl znám jako „Divadélko Pod koulí“. Ovšem jen jednu sezonu, 15. prosince 1988 se slavnostně otevírá Divadlo rozmanitostí, které tady sídlí dodnes.    

    Pod uměleckým a pedagogickým vedením režiséra Jiřího Středy se soubor hodně naučil a seznámil také s černým a pohybovým divadlem, divadlem masek a hrálo se jak pro nejmenší, tak i pro dospělé diváky.

    Když bylo Rozmáňu 10 let, předal umělecký šéf  Jiří Středa soubor do rukou mima a režiséra Antonína Klepáče, který se zde již několikrát podílel na choreografiích a pohybové spolupráci. Druhé desetiletí tedy i nadále okouzlovalo diváky krásnými loutkovými výpravami a pohádkami pro nejmenší. Mnohé z nich úspěšně režíroval tehdejší dramaturg a režisér divadla – Pavel Polák. Některé se s velkým úspěchem hrají dodnes.

    V roce 2011 dochází ke změně ve vedení, Antonína Klepáče ve funkci uměleckého šéfa souboru nahrazuje Tomáš Alferi, který zde již dříve působil jako „herec“, ale hlavně jako skladatel a hudební dramaturg. Dokázal zúročit muzikálnost souboru tak, že herci se na jevišti často promění v muzikanty. Novinkou je divadelní kapela „Nedloubej se v nose“, složená z celého uměleckého souboru.  

Divadlu rozmanitostí je tedy 25 let a za toto čtvrtstoletí má za sebou 120 premiér, střídali se režiséři, výtvarníci, skladatelé, herci i dramaturgové… Hraje „doma“, ve školkách, v divadlech po celé České republice i v zahraničí. Tisíce děkovných dopisů, provolávání slávy, to všechno Rozmáňo zažilo, zažívá a nadále ZAŽÍVAT BUDE! Tadáá! :)