Historie rozmáňa

Životopis Divadla rozmanitostí

* 1. září 1987

    Rozmáňo, jak se Divadlu rozmanitostí už 35 let přezdívá, by nevzniklo, nebýt tehdejšího ředitele  Divadla pracujících v Mostě (dnes Městské divadlo v Mostě) Jaromíra Šnajdra a zkušeného divadelního režiséra Jiřího Středy. Ten se rozhodl využít loutkářského umění místních loutkoherců z litvínovské „Loutky“ a nabídl jim stálé angažmá v nově vznikajícím divadle pro děti a mládež. Než se upravila budova kulturního střediska Máj pro potřeby profesionálního divadla, hrálo se pod střechou dnešního REPRE - v prostoru, jenž byl znám jako „Divadélko Pod koulí“. Ovšem jen jednu sezonu, 15. prosince 1988 se slavnostně otevírá Divadlo rozmanitostí, které tady sídlí dodnes.    

    Pod uměleckým a pedagogickým vedením režiséra Jiřího Středy se soubor hodně naučil a seznámil také s černým a pohybovým divadlem, divadlem masek a hrálo se jak pro nejmenší, tak i pro dospělé diváky.

    Když bylo Rozmáňu 10 let, předal umělecký šéf  Jiří Středa soubor do rukou mima a režiséra Antonína Klepáče, který se zde již několikrát podílel na choreografiích a pohybové spolupráci. Druhé desetiletí tedy i nadále okouzlovalo diváky krásnými loutkovými výpravami a pohádkami pro nejmenší. Mnohé z nich úspěšně režíroval tehdejší dramaturg a režisér divadla – Pavel Polák. Některé se s velkým úspěchem hrají dodnes.

    V roce 2011 dochází ke změně ve vedení, Antonína Klepáče ve funkci uměleckého šéfa souboru nahrazuje Tomáš Alferi, který zde již dříve působil jako herec, ale hlavně jako skladatel a hudební dramaturg. Zúročit muzikálnost souboru a založil kapelu  „Nedloubej se v nose“, v které působil celý uměleckého souboru. Pod vedením Tomáše Alferiho a režiséra a dramaturga Jiřího Ondry získalo rozmáňo renomé mezi současnými dětskými divadly a získalo ke spolupráci několik významných současných tvůrců, jako je Jiří Jelínek, nebo Richard Fiala. Do názvu divadla se vrátilo slovo alternativní a najevišti znovu propukla hra a experiment.

V roce 2020 na pozici uměleckého šefa nastoupil Jiří Kraus, herec a režisér neodmyslitelně spojený s mosteckou kulturní scénou. Pod jeho vedením se Divadlo rozmanitostí snaží pokračovat v naplňování co nejpestřejšího dramaturgického plánu. Snahou je obnovit hraní pro širší diváckou skupinu (12+) a naplnění potenciálu Divadla rozmanitostí jako kulturního centra pro rodinu s dětmi.

Divadlu rozmanitostí je tedy 35 let a za tuto dobu má za sebou více než 140 premiér, střídali se zde režiséři, výtvarníci, skladatelé, herci i dramaturgové… Hraje doma, ve školkách, v divadlech po celé České republice i v zahraničí... A to vše, díky vám, naši milí divákům.

Zachovejte nám přízeň,

s láskou,

vaše Rozmáňo!